nasza rodzina, krewni i znajomi - dawniej i dzisiaj

Poszukiwania osób, rodzin i rodów, Zasady tworzenia drzew rodowych, Wspomnienia, reportaże, relacje,

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2009-06-18 11:06:12

lewi

Gość

Publikacje naukowe i popularne dot. Polaków na Kresach Wschodnich

red. Stanisław StępieńPOLACY NA UKRAINIE. ZBIÓR DOKUMENTÓW CZ. 1: LATA 1917-1939 T. VWydawca: Południowo-Wschodni Instytut NaukowyIlość stron: 304 s.Oprawa: miękka Wymiar: 167x240 mmEAN: 9788360374009 ISBN: 83-60374-00-7



Pragnąc jak najpełniej wprowadzić czytelników w „sprawę POW”, zdecydowaliśmy się w poprzednim tomie, wydanym drukiem w 2004 r., pokazać autentyczną działalność Polskiej Organizacji Wojskowej na Ukrainie w okresie I wojny światowej oraz w pierwszych latach powojennych. Niniejszy tom zawiera natomiast dokumenty sfabrykowane przez GPU-NKWD mające na celu, pod płaszczykiem walki z rzekomo nadal działającą polską organizacją, maksymalnie osłabić mniejszość polską na Ukrainie, a w dalszej konsekwencji doprowadzić do jej całkowitej denacjonalizacji i pełnej sowietyzacji. Obejmuje on materiały z pierwszego okresu represji – lat 1927-1933. W większości są to dokumenty powstałe podczas śledztwa: protokoły przesłuchań, zeznania, decyzje w sprawie aresztowań, sprawozdania na temat wyników dochodzenia kierowane do wyższych organów bezpieczeństwa i władz partyjnych. Dają one znakomity obraz radzieckiego systemu represyjnego, sposobów prowadzenia przesłuchań, wymuszania pożądanych dla funkcjonariuszy GPU zeznań. Z drugiej strony ukazują ofiary, ich sylwetki psychologiczne oraz naiwność objawiającą się wiarą w radziecką sprawiedliwość, bądź też zrozumienie i uczciwość śledczych.

W zbiorze publikujemy także kilka dokumentów obrazujących walkę z Kościołem rzymskokatolickim w USRR pod koniec lat dwudziestych. Mimo iż represje wobec duchownych nie odbywały się wówczas pod hasłami zwalczania POW (jej sprawę zainicjowano bowiem dopiero na przełomie lat 1930/1931), to jednak są one wyrazem zaostrzenia się kursu wobec społeczności polskiej, a ponadto nazwiska niektórych duchownych (Szymański, Skalski, Perkowicz) pojawiły się potem w czasie rozprawy z rzekomą Polską Organizacją Wojskową.

SPIS TREŚCI: POLACY NA UKRAINIE. ZBIÓR DOKUMENTÓW CZ. 1: LATA 1917-1939 T. V
Przedmowa
Wykaz ważniejszych skrótów i skrótowców
Dokumenty
Spis dokumentów
Indeks miejscowości
Indeks nazwisk i pseudonimów



red. Stanisław StępieńPOLACY NA UKRAINIE. ZBIÓR DOKUMENTÓW CZ. 1: LATA 1917-1939 T. IVWydawca: Południowo-Wschodni Instytut NaukowyIlość stron: 234 s.Oprawa: miękka Wymiar: 167x240 mmEAN: 9788391351185 ISBN: 83-913511-8-1


Publikowany obecnie zbiór dokumentów składa się z dwóch różnych typów źródeł. Jako pierwsze w kolejności umieściliśmy materiały o charakterze wspomnieniowym, ponieważ dają one czytelnikowi ogólny obraz działalności Polskiej Organizacji Wojskowej na Ukrainie, a ponadto chronologicznie sięgają okresu wcześniejszego niż następujące po nich dokumenty, pochodzące z polskich i ukraińskich archiwów lub publikacji o charakterze źródłowym.

Podobnie jak w tomach poprzednich, tak i w niniejszym, dokumenty rosyjsko- i ukraińskojęzyczne, celem łatwiejszej percepcji przez ogół czytelników, zostały przełożone na język polski przy jednoczesnym zachowaniu ich specyficznego stylu. Natomiast w dokumentach polskojęzycznych dokonano uwspółcześnienia pisowni. Starano się również w miarę możności ujednolicić pisownię nazwisk, które – jako że konspiratorom znane były niejednokrotnie tylko ze słyszenia – pisane były w sposób nie zawsze poprawny. Zdecydowano się również uzupełnić je o brakujące imiona (w takim przypadku umieszczano je w nawiasach kwadratowych). Nie zawsze jednak zabieg taki był możliwy lub celowy.

W regestrach publikowanych dokumentów zaznaczono miejsce i datę powstania każdego z nich, na końcu zaś podano opis techniczny dotyczący formy dokumentu, a więc czy jest to oryginał, czy kopia, druk, maszynopis lub rękopis oraz w jakim języku został sporządzony. Następnie podano jego pochodzenie lub miejsce jego przechowywania, sygnaturę i numery stron.

Kolejne tomy, jak już wcześniej wspomniano, nie będą dotyczyć autentycznej POW na Ukrainie, ale rzekomej tam jej działalności, a więc będą to materiały dotyczące aresztowań, śledztw, procesów i wyroków Polaków, a także Ukraińców, którym władze fałszywie taką działalność zarzucały .


SPIS TREŚCI: POLACY NA UKRAINIE. ZBIÓR DOKUMENTÓW CZ. 1: LATA 1917-1939 T. IV
Przedmowa
Wykaz ważniejszych skrótów i skrótowców
Dokumenty
Spis dokumentów
Indeks miejscowości
Indeks nazwisk i pseudonimów


Praca zbiorowaOperacja SEJM 1944-1946 (seria Polska i Ukraina w latach trzydziestych - czterdziestych XX wieku, t. 6) Wydawca: Instytut Pamięci NarodowejIlość stron: 1424 s.Oprawa: twarda Wymiar: 175 x 245 mmEAN: 9788360464410


W publikacji zaprezentowano nieznane do tej pory dokumenty, pochodzące z zasobu archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i dotyczące likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego na terenie południowo-wschodnich województw przedwojennej Polski przez sowieckie służby bezpieczeństwa do 1946 roku. Pozycja zawiera 123 dokumenty opracowane w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim. Tom został podzielony na trzy rozdziały.

Dokumenty z archiwum SBU to przede wszystkim protokoły przesłuchania ze spraw prowadzonych przeciwko żołnierzom AK i organizacji „Nie”, ale także przedstawicielom Delegatury Rządu na Kraj. W publikacji zamieszczono m.in. protokół przesłuchania Adama Ostrowskiego ps. „Tomasz Niedziela” – okręgowego Delegata Rządu i działacza PPS-WRN, Jerzego Węgierskiego – uczestnika „Burzy”, potem oficera informacyjnego „Nie” we Lwowie, akt oskarżenia ppłk. Feliksa Jansona – komendanta Obszaru „Nie”. W książce znalazł się także akt oskarżenia biskupa łuckiego Adolfa Piotra Szelążka.

Z ciekawszych dokumentów zamieszczono w wydawnictwie m.in. rozkaz zastępcy ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Bogdana Kobułowa, nakazujący opracowanie i realizację planu pracy agenturalno-operacyjnej w stosunku do polskiego podziemia, instrukcję ludowego komisarza bezpieczeństwa państwowego USRS Siergieja Sawczenki w sprawie wszczęcia operacji „Sejm”, informację specjalną Fiodora Cwietuchina (naczelnika UNKGB obwodu rówieńskiego), dotyczącą aresztowań przeprowadzonych w brygadzie partyzanckiej „Grunwald” i raport naczelnika UNKGB obwodu lwowskiego Aleksandra Woronina w sprawie zlikwidowania polskiego podziemia we Lwowie.

Publikacja zawiera kilkadziesiąt ilustracji oraz trzy unikalne schematy organizacyjne dotyczące podziemia, pochodzące z zasobu archiwum SB Ukrainy. Większość zdjęć została opublikowana po raz pierwszy.


Zebrał i przygotował do druku Henryk Łowmiański przy współudziale Marii Łowmiańskiej i Stanisława KoAkty cechów wileńskich 1495 - 1759Wydawca: Wydawnictwo PoznańskieIlość stron: 320 s.Oprawa: twarda Wymiar: 210x297 mmEAN: 9788371775208 ISBN: 83-7177-520-2


Dzieło Akty cechów wileńskich 1495-1759 stanowi doskonały przykład trafności starodawnej konstatacji habent sua fata libelli. Druk tego wydawnictwa źródtowego, zawierającego materiaty zebrane i przygotowane do edycji w międzywojennym Wilnie przez prof. Henryka Łowmiańskiego przy współudziale Jego malżonki dr Marii Łowmiańskiej i prof. Stanisława Kościałkowskiego, zostat przerwany w 1939 r. z powodu wybuchu wojny. Z zaplanowanych dwóch tomów został wydrukowany tom pierwszy i znaczna część drugiego. Zachowało się niewiele egzemplarzy: bez oprawy, karty tytułowej, wstępu i indeksów. Posiadają je niektóre biblioteki w Polsce oraz w Wilnie. Nieuwzględniane (do niedawna) w bibliografiach dzieto, znane jedynie w wąskim gronie specjalistów, pozostaje w zapomnieniu. Ci, którzy wykorzystywali je w badaniach bądź przynajmniej się z nim zapoznali, zgodnie stwierdzają jego wielką wartość naukową. „Każdy, kto je zna — pisat prof. Leonid Żytkowicz — łatwo pojmie, jakich wymagało ono poszukiwań archiwalnych, a ponadto wiele precyzyjnej i wnikliwej pracy". Podobnie wypowiadali się uczeni litewscy, jak Zigmantas Kiaupa, który podkreślił, iż Akty to publikacja „imponująca objętościowo, ale także najwyższym poziomem edytorskim". Granice czasowe wydawnictwa obejmują z górą 250 lat — od powstania w Wilnie pierwszych cechów (ztotników i krawców w 1495 r.) po rok 1759. Zamiarem wydawców byto zamknięcie dzieła na roku 1795, co zostato uniemożliwione przerwaniem edycji. W wydawnictwie zebrane zostały w komplecie — podane in extenso lub w regestach — drukowane wcześniej akta cechowe wileńskie. Jednak znakomitą większość zawartych w nim materiatów stanowią źródła wcześniej nie publikowane. Zostały one zebrane w wyniku bardzo starannej kwerendy, która objęła te wszystkie archiwa na terenie ówczesnej Polski, o których uzyskano wiadomość, że mają lub mogą posiadać źródła do dziejów cechów wileńskich.



Wstęp, wybór i opr. M. Adamczyk, J. Gmitruk, A. KoseskiZiemie Wschodnie. Raporty Biura Wschodniego Delegatury Rządu na Kraj 1943-1944Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu LudowegoIlość stron: 254 s.Oprawa: twarda Wymiar: 170x240 mmEAN: 9788389964533 ISBN: 83-89964-53-8


Publikowane w niniejszym tomie Raporty nie były wcześniej wydawane drukiem i do tej pory w niewielkim stopniu zostały wykorzystane przez badaczy. Treść tych dokumentów przedstawia w nowym świetle wiele spraw społecznych, politycznych i militarnych rozgrywających się wówczas na Wołyniu i Ziemi Czerwieńskiej.


praca zbiorowaPolacy i Ukraińcy pomiędzy dwoma systemami totalitarnymi 1942 - 1945, cz. 4, to. I i IIWydawca: Instytut Pamięci NarodowejIlość stron: 1512 s.Oprawa: twarda Wymiar: 167x240 mmEAN: 9788389078773 ISBN: 83-89078-77-5


Książka ta została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutu Badań Politycznych i Narodowościowych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Opublikowano w niej unikalne dokumenty dotyczące dramatycznych losów Polaków i Ukraińców w obwodach: wołyńskim. rówieńskim, drohbyckim, lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim oraz na chełmszczyźnie i w Hrubieszowskiem

Wstęp, wybór i opr. M. Adamczyk, J. Gmitruk, A. KoseskiZiemie Wschodnie. Meldunki tygodniowe Sekcji Wschodniej Departamentu Informacji i Prasy Delegatury Rządu RP na Kraj. Kwiecień-lipiec 1944 r.Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu LudowegoIlość stron: 292 s.Oprawa: twarda Wymiar: 170x240 mmEAN: 9788389964847 ISBN: 83-89964-84-8


Niniejszy tom –„Meldunki tygodniowe…” stanowi tematyczną kontynuację wcześniejszej publikacji pt. „Ziemie Wschodnie. Raporty Biura Wschodniego Delegatury Rządu na Kraj 1943-1944”. Prezentowane źródła historyczne przybliżają czytelnikowi wydarzenia na polskich kresach wschodnich lat wojny i okupacji, w tym złożoną problematykę ówczesnych stosunków polsko-ukraińskich.


Kazimierz PułaskiKronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy. tom IWydawca: DiGIlość stron: 261 s.Oprawa: miękka Wymiar: 205x290 mmEAN: 9788371813153 ISBN: 83-7181-315-5


Historya rodów szlacheckich w dawnych, t. z. województwach kresowych, nigdy dostatecznie uwzględnianą nie była w herbarzach i księgach rodowodowych, chociażby nawet i w najnowszych tego rodzaju publika-cyach, odznaczających się zresztą wzorową ścisłością naukową. Trudność w nagromadzeniu odnośnych materyałów ze wszystkich dzielnic i prowincyi, była przyczyną pomijania nieraz w zakresie poszukiwań historyczno-genealogicznych, jeżeli nie całych rodzin, to licznych gałęzi, rozradzających się na rozległych przestrzeniach Wołynia, Podola i Ukrainy. W rozpoczynającem się wydawnictwie, podajemy monografie rodów tutejszych szlacheckich, zarówno pochodzenia miejscowego, jak i rodów które kolejno tu osiadały w ciągu całego pół tysiąca lat, rodów, — które tu żyły lub żyją, które w ten lub inny sposób zostawiły ślady swojego istnienia, swojej działalności, swojej pracy i trudów w jakimkolwiek zakresie. Zależnie zaś od rozporządzalnych materyałów, — gdy rwie się nić wskazówek i danych dostatecznych dla pełniejszego uwydatnienia historyi rodu, podajemy choć wzmianki tylko z pewnych epok i czasów, — lub też wzmianki dotyczące pojedynczych gałęzi rodu, których pień główny w innych rozrasta się dzielnicach. Rzecz prosta, stanowczej linii demarkacyjnej być nie może, ze względu na ciągłość stosunków, koligacyi i związków rodowych wśród szlachty wszystkich dzielnic dawnej Rzeczypospolitej. Ograniczając w ten sposób zakres naszych poszukiwań, wzorem wielu tego rodzaju wydawnictw zagranicznych, wśród których spotykamy sporo herbarzów prowincyonalnych, — przedsięwzięta praca zachować winna od zapomnienia ubiegłe dzieje miejscowych rodów, które przez tyle wieków stanowiły stan rządzący w kraju i tem samem na losy jego oddziaływały. Ponadto praca ta, gromadząc nowe wiadomości lub uzupełnienia, nowe szczegóły z życia i działalności kolejnych pokoleń, stanowić będzie pewien rodzaj kroniki polskich rodów szlacheckich w obrębie trzech prowincyi wymienionych. Kronika taka oparta na źródłach, zastąpić winna wiele bajecznych opowieści, przywiązanych do niektórych nazwisk, a upornie utrzymujących się. Jeżeli są podania rodowe, które wytrzymać mogą krzyżowy ogień krytyki naukowej i z pomocą dokumentalnych świadectw dadzą się wytłómaczyć i objaśnić, — jest jednak o wiele więcej takich, które wydane na świat przez jakiegoś facecyonistę szlachcica, — poparte ignorancyą lub fałszywą ambicyą, — służą dziś jeszcze do fałszowania historyi, do tworzenia antenatów, do przydawania lustru tam gdzie go w samej rzeczy jest nie wiele.



Kazimierz PułaskiKronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy. tom IIWydawca: DiGIlość stron: 310 s.Oprawa: miękka Wymiar: 210x285 mmEAN: 9788371813177 ISBN: 83-7181-317-1



Historya rodów szlacheckich w dawnych, t. z. województwach kresowych, nigdy dostatecznie uwzględnianą nie była w herbarzach i księgach rodowodowych, chociażby nawet i w najnowszych tego rodzaju publika-cyach, odznaczających się zresztą wzorową ścisłością naukową. Trudność w nagromadzeniu odnośnych materyałów ze wszystkich dzielnic i prowincyi, była przyczyną pomijania nieraz w zakresie poszukiwań historyczno-genealogicznych, jeżeli nie całych rodzin, to licznych gałęzi, rozradzających się na rozległych przestrzeniach Wołynia, Podola i Ukrainy.

W rozpoczynającem się wydawnictwie, podajemy monografie rodów tutejszych szlacheckich, zarówno pochodzenia miejscowego, jak i rodów które kolejno tu osiadały w ciągu całego pół tysiąca lat, rodów, — które tu żyły lub żyją, które w ten lub inny sposób zostawiły ślady swojego istnienia, swojej działalności, swojej pracy i trudów w jakimkolwiek zakresie. Zależnie zaś od rozporządzalnych materyałów, — gdy rwie się nić wskazówek i danych dostatecznych dla pełniejszego uwydatnienia historyi rodu, podajemy choć wzmianki tylko z pewnych epok i czasów, — lub też wzmianki dotyczące pojedynczych gałęzi rodu, których pień główny w innych rozrasta się dzielnicach. Rzecz prosta, stanowczej linii demarkacyjnej być nie może, ze względu na ciągłość stosunków, koligacyi i związków rodowych wśród szlachty wszystkich dzielnic dawnej Rzeczypospolitej.
Ograniczając w ten sposób zakres naszych poszukiwań, wzorem wielu tego rodzaju wydawnictw zagranicznych, wśród których spotykamy sporo herbarzów prowincyonalnych, — przedsięwzięta praca zachować winna od zapomnienia ubiegłe dzieje miejscowych rodów, które przez tyle wieków stanowiły stan rządzący w kraju i tem samem na losy jego oddziaływały. Ponadto praca ta, gromadząc nowe wiadomości lub uzupełnienia, nowe szczegóły z życia i działalności kolejnych pokoleń, stanowić będzie pewien rodzaj kroniki polskich rodów szlacheckich w obrębie trzech prowincyi wymienionych. Kronika taka oparta na źródłach, zastąpić winna wiele bajecznych opowieści, przywiązanych do niektórych nazwisk, a upornie utrzymujących się. Jeżeli są podania rodowe, które wytrzymać mogą krzyżowy ogień krytyki naukowej i z pomocą dokumentalnych świadectw dadzą się wytłómaczyć i objaśnić, — jest jednak o wiele więcej takich, które wydane na świat przez jakiegoś facecyonistę szlachcica, — poparte ignorancyą lub fałszywą ambicyą, — służą dziś jeszcze do fałszowania historyi, do tworzenia antenatów, do przydawania lustru tam gdzie go w samej rzeczy jest nie wiele.


Bohdan KRÓLIKOWSKIUŁAŃSKIE LATO. Od Krechowiec do KomarowaWydawca: Towarzystwo Naukowe KULIlość stron: 360 s.Oprawa: miękka Wymiar: 176 x 250 mmEAN: 9788373062382 ISBN: 83-7306-238-6


"O polskiej kawalerii należy pisać. Nie tylko dlatego, że odeszła w przeszłość jako zjawisko militarne, społeczne i obyczajowe, ale też dlatego, że odegrała wielką rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej (o czym Bohdan Królikowski pisze w Ułańskim lecie, TN KUL 1999), jak również w Kampanii Wrześniowej, trwając w walce – jak żaden inny rodzaj broni – aż do końca, przedłużając opór poza granice, które można było przewidzieć.
Nowa książka Królikowskiego nie tylko przedstawia wrześniową epopeję, ale też prezentuje szeroki wachlarz zagadnień dotyczących pokojowych dziejów kawalerii. Jest to kompendium wiedzy kawaleryjskiej, swoista panorama o wielkich walorach informacyjnych. Autora publikacji cechuje doskonały warsztat, znajomość literatury przedmiotu i dążenie do precyzji" (z recenzji prof. dra hab. Tomasza Strzembosza).

„Dr Bohdan Królikowski w wielu tekstach publikowanych w czasopismach (m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Ethosie”, „Więzi”, „Polsce Zbrojnej”), a także w kilku cenionych książkach dał się poznać jako wnikliwy badacz i wytrawny znawca dziejów polskiej kawalerii. Ogłosił też biografię gen. Mikołaja Bołtucia (Warszawa 1998), wybitnego żołnierza i dowódcy, obrońcy Zamościa w roku 1920, który poległ we wrześniu 1939 r. pod Warszawą.
Ułańska jesień to bardzo wartościowe i rzetelne opracowanie dziejów kawalerii w latach 1921-1939, oparte na szerokiej podstawie materiałowej, obejmującej zarówno publikacje książkowe, jak i teksty z czasopism. Autor swobodnie porusza się w kwestiach ogólnych, a jednocześnie podejmuje kompetentne rozważania szczegółowe, unika pomyłek i potknięć faktograficznych” (z recenzji prof. dra hab. Mieczysława Wrzoska).



Instytut Pamięci NarodowejDeportacje obywateli polskich z Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi w 1940 rokuWydawca: Instytut Pamięci NarodowejIlość stron: 752 s.Oprawa: twarda Wymiar: 170x 245 mmEAN: 9788389078391 ISBN: 83-89078-39-2


Książka została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie dokonali oni wyboru i opracowania dokumentów, które nigdy wcześniej nie były udostępniane badaczom.


SPIS TREŚCI: Deportacje obywateli polskich z Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi w 1940 roku
WSTĘP
I DEPORTACJA OSADNIKÓW I LEŚNIKÓW 10 LUTEGO 1940 ROKU

Nr l 10 października 1939 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 793 w sprawie działań wobec osadników

Nr 2 29 października 1939 r., Moskwa. Telegram NKWD ZSRS nr 25059 w sprawie zewidencjonowania oficerów WP

Nr 3 21 listopada 1939 r., Moskwa. Telegram NKWD ZSRS nr 27003 w sprawie działań wobec osadników i oficerów WP

Nr 4 19 grudnia 1939 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 5648/B w sprawie wysiedlenia osadników

Nr 5 7 stycznia 1940 r., Lwów. Raport NKWD USRS nr 26 dotyczący nczby zewidencjonowanych osadników i leśników

Nr 6 [Po 1 stycznia] 1940 r., Moskwa. Notatka wraz z danymi liczbowymi dotyczącymi gospodarstw osadników i leśników w zachodnich obwodach BSRS i USRS

Nr 7 19 stycznia 1940 r.. Kijów. Wyciąg z protokołu posiedzenia BP KC KP(b)U w sprawie organizacji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 8 26 stycznia 1940 r., Moskwa. Telegram NKWD ZSRS nr 22 dotyczący akcji wysiedlenia osadników

Nr 9 29 stycznia 1940 r., Lwów. Dyrektywa NKWD USRS w sprawie przygotowania sil i środków do przeprowadzenia akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 101 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek NKWD USRS dotyczący zabezpieczenia akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 11 l lutego 1940 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 435/B w sprawie stworzenia warunków do przyjęcia przesiedlonych osadników

Nr 12 2 lutego 1940 r., Lwów. Dyrektywa NKWD USRS nr 383/SN dla dowódców 5, 6 i 12 Armii w sprawie działań w związku z wysiedleniem osadników i leśników

Nr 13 2 lutego 1940 r.. Lwów. Dyrektywa NKWD USRS nr 384/SN dotycząca przeprowadzenia akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 14 [Po 2 lutego 1940 r.. Lwów]. Rozkaz W. Mierkułowa i I. Sicrowa dla dowódcy 16 pułku kawalerii NKWD nakazujący oddelegowanie ludzi w celu zabezpieczenia akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 15 [10] lutego 1940 r., [Moskwa]. Raport naczelnika GEU NKWD ZSRS B. Kobułowa dla Ł. Berii o rozpoczęciu akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 1610 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr l NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 17 10 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 2 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 18 10 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek operacyjny nr 2 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 19 10 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 3 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 20 10 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek operacyjny nr 3 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 2110 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 4 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 22 10 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek operacyjny nr 4 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 23 10 lutego 1940 r.. Lwów. Wytyczne zastępcy ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS W. Mierkuiowa w sprawie kontynuacji akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 2411 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 5 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 25 [11] lutego 1940 r., [LwówJ. Meldunek operacyjny nr 5 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 26 [11] lutego 1940 r., Moskwa. Informacja NKWD ZSRS na temat ilości wysiedlonych osadników i leśników

Nr 27 11 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 6 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 28 11 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek operacyjny nr 6 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 29 11 lutego 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku wysiedlonych osadników i leśników

Nr 30 11 lutego 1940 r.. Lwów. Wytyczne zastępcy ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS W. Mierkuiowa w sprawie przygotowania sprawozdania z akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 31 11 lutego 1940 r., [Lwów]. Meldunek operacyjny nr 7 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 32 11 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 7 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 33 11 lutego 1940 r., Lwów. Meldunek operacyjny nr 8 NKWD USRS przedstawiający wstępne wyniki akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 34 11 lutego 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku wysiedlonych osadników i leśników

Nr 35 11 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 8 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 3611 lutego 1940 r., Lwów. Meldunek operacyjny nr 9 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 37 11 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 9 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 38 11 lutego 1940 r.. Lwów. Dyrektywa NKWD USRS nr 497/SN w sprawie działań wobec nie wysiedlonych osadników i leśników

Nr 39 12 lutego 1940 r., [b.m.w.J. Meldunek operacyjny nr 10 NKWD USRS przedstawiający wyniki akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 40 12 lutego 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku wysiedlonych osadników i leśników

Nr 41 12 lutego 1940 r., [Kijów]. Raport NKWD USRS nr 499/SN o wysianiu transportów z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 42 12 lutego 1940 r., [Kijów]. Meldunek operacyjny nr 11 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia osadników i leśników

Nr 43 12 lutego 1940 r., Kyów. Raport NKWD USRS nr 504/SN przedstawiający wyniki akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 44 13 lutego 1940 r.. Lwów. Dyrektywa NKWD USRS w sprawie dodatkowych działań wobec nie wysiedlonych osadników i leśników

Nr 45 13 lutego 1940 r., Mińsk. Komunikat operacyjny NKWD BSRS dotyczący odprawienia transportów z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 46 13 lutego 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 10 NKWD BSRS dotyczący przebiegu akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 47 13 lutego 1940 r., Mińsk. Telegram nr 722 NKWD BSRS w sprawie dodatkowych działań wobec nie wysiedlonych osadników i leśników

Nr 48 14 lutego 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 49 14 lutego 1940 r., Lwów. Meldunek operacyjny NKWD USRS przed- stawiający wyniki akcji wysiedlenia osadników i leśników

Nr 50 14 lutego 1940 r., Mińsk. Komunikat operacyjny NKWD BSRS dotyczący ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 51 15 lutego 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 52 17 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr l OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 53 18 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 2 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 54 19 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 3 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 55 21 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 4 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 56 22 lutego 1940 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 71 w sprawie organizacji obsługi operacyjnej i ochrony transportów

Nr 57 22 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 5 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 58 23 lutego 1940 r„ Moskwa. Meldunek specjalny nr 6 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 59 24 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 7 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 60 25 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 8 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 61 26 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 9 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 62 27 lutego 1940 r„ Moskwa. Meldunek specjalny nr 10 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 63 28 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny m 11 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 64 29 lutego 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 12 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 65 [Luty 1940 r.], Moskwa. Telefonogram NKWD ZSRS w sprawie dodat- kowych działań wobec nie wysiedlonych osadników i leśników

Nr 66 [Luty 1940 r.. Lwów]. Tabela zawierająca dane podsumowujące akcję wysiedlenia osadników i leśników z zachodnich obwodów USRS

Nr 67 2 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 13 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 6S 3 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 14 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 69 5 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 15 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 70 5 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny naczelnika GUŁAG NKWD ZSRS W. Czemyszowa dotyczący przybycia i rozładunku transportów z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 71 8 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 16 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 72 11 marca 1940 r., Moskwa. Meldunek specjalny nr 17 OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący przybycia i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi osadnikami i leśnikami

Nr 73 25 marca 1940 r., Mińsk. Meldunek specjalny NKWD BSRS o nastrojach wśród mieszkańców zachodnich obwodów republiki

Nr 74 11 kwietnia 1940 r., Moskwa. Raport OTP GUŁAG NKWD ZSRS dotyczący rozmieszczenia wysiedlonych osadników i leśników

Nr 75 6 sierpnia 1940 r., Moskwa. Tabela OTP GUŁAG NKWD ZSRS zawierająca dane zbiorcze dotyczące wykorzystania w pracy wysiedlonych osadników i leśników

II DEPORTACJA RODZIN OSÓB REPRESJONOWANYCH 13 KWIETNIA 1940 ROKU

Nr 76 7 marca 1940 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 892/B w sprawie wysiedlenia rodzin oficerów WP, policjantów i innych osób przebywających w obozach i więzieniach

Nr 77 20 marca 1940 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 1042/B w sprawie działań przygotowawczych do rozlokowania wysiedlonych rodzin oficerów WP, policjantów i innych osób represjonowanych

Nr 78 22 marca 1940 r., Moskwa. Pismo NKWD ZSRS nr 1062/B do KC WKP(b) i RKL ZSRS w sprawie działań przygotowawczych do rozmieszczenia wysiedlanych rodzin oficerów WP, policjantów i innych osób represjonowanych

Nr 79 3 kwietnia 1940 r., [Ałma-Ata]. Meldunek NKWD Kazaskiej SRS dotyczący rozmieszczenia wysiedleńców w obwodach republiki

Nr 80 6 kwietnia 1940 r., [Lwów], Meldunek NKWD USRS z zestawieniem zapotrzebowania na tabor kolejowy do przewozu wysiedlanych rodzin osób represjonowanych

Nr 81 7 kwietnia 1940 r., Kyów. Telegram NKWD USRS nr 945 z informacją o składzie narodowościowym i liczbie wysiedlanych rodzin osób represjonowanych

Nr 82 [7 kwietnia 1940 r., Moskwa]. Informacja NKWD ZSRS o składzie narodowościowym i liczbie osób wysiedlanych z zachodnich obwodów USRS i BSRS

Nr 83 8 kwietnia 1940 r., Mińsk. Telegram NKWD BSRS nr 1563 z informacją o liczbie wysiedlanych rodzin i ilości sit potrzebnych do przeprowadzenia akcji

Nr 84 10 kwietnia 1940 r., Mińsk. Telegram NKWD BSRS nr 1583 informujący o rozpoczęciu akcji wysiedlania prostytutek

Nr 85 [Po 10 kwietnia 1940 r„ Moskwa]. Informacja NKWD ZSRS o rezultatach akcji zatrzymania prostytutek w zachodnich obwodach BSRS i USRS

Nr 86 12 kwietnia 1940 r., Mińsk. Telegram NKWD BSRS nr 1608 o gotowości do przeprowadzenia akcji wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 87 13 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 88 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr l NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 89 13 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 90 13 kwietnia 1940 r., [Kijów]. Meldunek operacyjny nr l NKWD USRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 91 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 2 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 92 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 3 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 93 13 kwietnia 1940 r., [Kijów]. Meldunek operacyjny nr 2 NKWD USRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 94 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 4 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 95 13 kwietnia 1940 r., [Kijów]. Meldunek operacyjny NKWD USRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 96 13 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 97 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 5 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 98 13 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 6 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 99 13 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 100 14 kwietnia 1940 r., Mińsk. Meldunek operacyjny nr 7 NKWD BSRS w sprawie wysiedlenia rodzin osób represjonowanych

Nr 101 [14] kwietnia 1940 r., [Moskwa]. Informacja NKWD ZSRS o liczbie wysiedlonych rodzin osób represjonowanych

Nr 102 14 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 103 14 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku rodzin osób represjonowanych wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 104 14 kwietnia 1940 r., [Kyów]. Meldunek operacyjny nr 7 NKWD USRS przedstawiający wyniki akcji wysiedlenia członków rodzin osób represjonowanych oraz prostytutek

Nr 105 15 kwietnia 1940 r., Mińsk. Raport NKWD BSRS przedstawiający wyniki akcji wysiedlenia członków rodzin osób represjonowanych oraz prostytutek

Nr 106 15 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 107 15 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 108 16 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 109 16 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 110 17 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 111 18 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 112 19 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 113 19 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 114 20 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 115 20 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 116 21 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 117 21 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 118 22 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 119 22 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 120 23 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 121 23 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o mchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 122 26 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 123 28 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 124 29 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 125 29 kwietnia 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 126 29 kwietnia 1940 r., [Moskwa]. Informacja GEU NKWD ZSRS o przybyciu wysiedlonych rodzin osób represjonowanych do Kazachstanu

Nr 127 3 maja 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z wysiedlonymi rodzinami osób represjonowanych

Nr 128 4 maja 1940 r„ Moskwa. Informacja GEU NKWD ZSRS dotycząca rozmieszczenia wysiedlonych w Kazaskiej SRS

Nr 129 19 maja 1940 r., [Taszkient]. Raport NKWD Uzbeckiej SRS dotyczący przybycia transportów z wysiedlonymi prostytutkami i planów ich rozlokowania

Nr 130 5 czerwca 1940 r., Ahna-Ata. Informacja NKWD Kazaskiej SRS dotycząca osób wysiedlonych

III DEPORTACJA BIEŻEŃCÓW CZERWIEC-LIPIEC 1940 ROKU

Nr 13110 czerwca 1940 r., Moskwa. Dyrektywa NKWD ZSRS nr 2372/B w sprawie wysiedlenia bieżeńców z USRS i BSRS

Nr 132 30 czerwca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 133 l lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 134 l lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 135 3 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 136 5 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o przebiegu załadunku i ruchu transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 137 6 lipca 1940 r., Murmańsk. Telegram UNKWD obwodu murmańskiego o skierowaniu dwóch transportów kolejowych z bieżeńcami do Karelii

Nr 138 6 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 139 7 lipca 1940 r., Murmańsk. Telegram UNKWD obwodu murmańskiego o skierowaniu transportu kolejowego z bieżeńcami do Karelii

Nr 140 S lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 141 8 lipca 1940 r., Murmańsk. Telegram UNKWD obwodu murmańskiego o skierowaniu dwóch transportów kolejowych z bieżeńcami do Kraju Altajskiego

Nr 142 9 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 143 9 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GEU NKWD ZSRS o liczbie bieżeńców skierowanych z obwodu murmańskiego do Karelii i Kraju Altajskiego

Nr 144 10 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 145 10 lipca 1940 r., Murmańsk. Telegram UNKWD obwodu murmańskiego o skierowaniu dwóch transportów kolejowych z bieżeńcami do Karelii

Nr 146 11 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 147 12 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 148 13 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 149 15 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 150 16 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 151 18 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 152 20 lipca 1940 r., Moskwa. Informacja GTU NKWD ZSRS o ruchu i rozładunku transportów kolejowych z bieżeńcami wysiedlonymi z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 153 27 lipca 1940 r., Irkuck. Telegram UNKWD obwodu irkuckiego o przybyciu barek z bieżeńcami do Zajarska

Nr 154 30 lipca 1940 r., Irkuck. Telegram UNKWD obwodu irkuckiego o wysianiu bieżeńców barkami z Ust-Kut do Bodajbo

Nr 155 Lipiec 1940 r., Moskwa. Informacja NKWD ZSRS podsumowująca wyniki akcji wysiedlenia bieżeńców

Nr 156 6 sierpnia 1940 r., Moskwa. Informacja OTP GUŁAG NKWD ZSRS z wykazem republik, krajów i obwodów, do których przewieziono bieżeńców



IV DEPORTACJA ŻOŁNIERZY WP INTERNOWANYCH NA LITWIE

Nr 157 10 listopada 1939 r., Moskwa. Rozkaz NKWD ZSRS nr 001377 w sprawie przejęcia przez ZSRS internowanych na Litwie żołnierzy WP

Nr 158 6 lipca 1940 r., Moskwa. Rozkaz NKWD ZSRS nr 00806 dotyczący przetransportowania do obozów dla jeńców wojennych polskich żołnierzy i policjantów internowanych na Litwie

V WYSIEDLENIE ZE STREFY PRZYGRANICZNEJ

Nr 159 17 kwietnia 1940 r.. Kijów. Depesza „WCz" naczelnika wojsk pogranicznych NKWD ZSRS Kijowskiego Okręgu Pogranicznego W. Osokina do naczelnika GUPW NKWD ZSRS G. Sokołowa dotycząca incydentu podczas wysiedlania ludności z pasa przygranicznego

Nr 160 17 kwietnia 1940 r., Kijów. Telegram NKWD USRS w sprawie incydentów zaistniałych podczas wysiedlania z pasa przygranicznego

Nr 16117 kwietnia 1940 r.. Kijów. Telegram NKWD USRS w sprawie incydentów zaistniałych podczas wysiedlania z pasa przygranicznego

Nr 162 19 kwietnia 1940 r., Moskwa. Meldunek NKWD ZSRS dla KC WKP(b) w sprawie incydentów podczas wysiedlania z pasa przygranicznego

Nr 163 20 kwietnia 1940 r.. Kijów. Telegram NKWD USRS dotyczący działań podjętych w sprawie incydentów zaistniałych podczas wysiedlania z pasa przygranicznego

VI REZULTATY DEPORTACJI W 1940 ROKU

Nr 164 6 sierpnia 1940 r., Moskwa. Informacja NKWD ZSRS o liczbie osób wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 165 21 sierpnia 1940 r., Moskwa. Pismo przewodnie N. lękowa do sekretarza KC WKP(b) A. Andriejewa wraz z raportem w sprawie braku dyscypliny pracy u zesłanych

Nr 166 21 sierpnia 1940 r., Moskwa. Raport Zarządu ds. Przesiedleńców przy RKL ZSRS dla sekretarza KC WKP(b) A. Andriejewa dotyczący sytuacji wysiedlonych rodzin

Nr 167 19/20 marca 1941 r., Moskwa. Okólnik NKWD ZSRS i NKGB ZSRS nr 56/2 dotyczący trybu rozpatrywania podań osób wysiedlonych z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 168 8/9 sierpnia 1941 r., Moskwa. Okólnik GURKM NKWD ZSRS nr 186 w sprawie sporządzania list byłych obywateli polskich

Nr 169 12 sierpnia 1941 r., Moskwa. Dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRS o udzieleniu amnestii obywatelom polskim więzionym na terytorium ZSRS

Nr 170 19 listopada 1941 r., Moskwa. Okólnik NKWD ZSRS nr 290/K w sprawie uznawania tymczasowych zaświadczeń amnestionowanych obywateli polskich

ANEKS

Nr 1715 grudnia 1939 r., Moskwa. Uchwała RKL ZSRS nr 2010-558ss w sprawie wysiedlenia osadników z zachodnich obwodów BSRS i USRS

Nr 172 2 marca 1940 r., Moskwa. Uchwała RKL ZSRS nr 289-127ss w sprawie ochrony granicy państwowej w zachodnich obwodach USRS i BSRS

WYKAZ SKRÓTÓW

INDEKS NAZWISK

SPIS MIEJSCOWOŚCI


Praca zbiorowaMateriały genealogiczne, nobilitacje, indygenaty w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w WarszawieWydawca: Archiwum Państwowe, DiGIlość stron: 136 s.Oprawa: miękka Wymiar: 176x250 mmEAN: 9798371811738 ISBN: 83-7181-173-X


Katalog obejmuje okres od XV w. do początków naszego stulecia. Zawiera bogate dane o rodach, rodzinach i osobach należących do stanu szlacheckiego, oparte na źródłach pierwszorzędnego znaczenia - przede wszystkim księgach kancelarii królewskiej i oryginalnych dyplomach.


Wojciechowski MieczysławTam została moja młodość. Opowieść wołyńskaWydawca: Księgarnia AkademickaRok wydania: 2007 Ilość stron: 264 s.Oprawa: miękka Wymiar: 167x240 mmEAN: 9788371889837


Unikatowe wspomnienia Polaka "zza Zbrucza", urodzonego w Antoninach na Ukrainie. Książka pokazuje sytuację resztek ludności polskiej, ocalałej po stalinowskich czystkach etnicznych w tzw. "Pasie polskim" we wschodniej części Wołynia. Przymusowa służba w armii sowieckiej umożliwiła Autorowi wymarzony powrót do Ojczyzny. Równie ciekawe są dalsze jego losy, służba w KBW, walki z UPA oraz służba w LWP, ukazujące brutalne realia komunizowanej, powojennej Polski. Współczesna literatura wspomnieniowa nie zawiera zbyt wielu podobnych relacji i dlatego prezentowana pozycja, posiadająca sporą wartość historyczną, może być pod wieloma względami interesująca i pożyteczna.

#2 2010-07-11 16:08:18

bbb

Gość

Re: Publikacje naukowe i popularne dot. Polaków na Kresach Wschodnich

Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest  film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęłą  szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film pokazuje wędrówkę Tatiany po cmentarzach,  starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.


http://www.wilnianie.fora.pl/images/galleries/3809335934c39afd727250-848983-wm.jpg


Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172




@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd

http://www.lwowiak.fora.pl/images/galleries/13379715044a3622ea9987e-061866-wm.jpg


O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r.  odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172


@@@@@@@@@@@@@@@@




Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim.


http://www.sokal.fora.pl/images/galleries/7843006194b22b2bc450e7-565180-wm.jpg

Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:

94-340-60-06

Koszt 1 płyty DVD = 20 zł wraz z kosztami wysyłki

#3 2014-01-24 08:25:49

moona

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Publikacje naukowe i popularne dot. Polaków na Kresach Wschodnich

Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest  film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Będzin UbytovĂĄnĂ­ Valence restauracja Ciechocinek